agresja

Występowanie fizycznej agresji w stosunku do osób z najbliższego otoczenia to jeden z ważnych czynników determinujących teraźniejszość i przyszłość osoby niepełnosprawnej. Agresja znacząco utrudnia sprawowanie opieki, może nawet uniemożliwić korzystanie ze szkolnictwa oraz Służby Zdrowia czy Pomocy Społecznej.

AGRESJA

czyli

działanie mające na celu wyrządzenie komuś szkody


Celowo upraszczamy definicję. Paradoksalnie- więcej się w niej mieści.

Niektórzy uważają że zachowania agresywne nie są związane z zaburzeniem autystycznym.

Nie da się jednak ukryć, że tego typu zachowania występują w tej grupie osób dosyć często.

Deficyty w rozwoju Teorii Umysłu, duży egocentryzm i nadmierna impulsywność będą utrudniać modyfikację nieprawidłowych zachowań.

Zachowania sprawcze (i reakcje) otoczenia społecznego skierowane na osobę, która reaguje impulsywnie mogą wywoływać lub nasilać agresję obronną- mającą na celu unikanie nowych lub nielubianych aktywności i/lub podtrzymanie tzw subiektywnego dobrostanu.

Formy:

  • odepchnięcie popchnięcie

  • uderzenie ręką w tułów lub w głowę

  • uderzenie głową w twarz/tułów

  • gryzienie

  • szczypanie/ mocne ściskanie

  • drapanie

  • ciągnięcie za włosy

  • duszenie/ bardzo mocne obejmowanie

  • gwałtowne niszczenie przedmiotów w otoczeniu

  • oraz z obszaru agresji niefizycznej: plucie, stosowanie wyzwisk, przeklinanie, prowokowanie słowne (ew. obraźliwym gestem)


Funkcja

1

Ucieczka przed określoną aktywnością, unikanie niektórych sytuacji.

(negatywne wzmocnienia społeczne)

Najczęstszą przyczyną odstąpienia od wymagań jest nasz STRACH, drugą w kolejności jest... DOŚWIADCZENIE

Agresja "straszy" - boimy się o siebie i o to co się może stać innym uczniom, i jeszcze o to jakie będą konsekwencje naszej ingerencji. Przecież zawsze może zdarzyć się coś złego.

Próby kontynuowania nauki kończą się eskalacją agresji i zniechęcają skutecznie nauczyciela. Czego nauczy się nauczyciel po godzinnej walce o to, żeby uczeń zrobił to co ma zrobić, a jednocześnie żeby nie doszło do agresji?

Tego że NIE WARTO SIĘ MĘCZYĆ

Dzięki agresji uczeń UNIKA

tych aktywności których nie lubi



2

Uzyskiwanie uwagi, aktywności, rzeczy.

(pozytywne wzmocnienia społeczne)

Każda odmienność w otoczeniu wywołuje naszą wyraźną odruchową reakcję. Każde anormalne zachowanie przyciąga naszą uwagę. Nasza UWAGA jest tym co (w wielu wypadkach) podtrzymuje nieprawidłowe zachowanie.

Podczas występowania nieprawidłowego zachowania staramy się przekierować myśli ucznia na obszary niezwiązane z tym zachowaniem. Proponujemy mu na przykład jakąś inną aktywność. Udaje się to wtedy gdy proponowana aktywność jest przez ucznia lubiana i pożądana. Mówimy że ta nowa aktywność przerywa nieprawidłowe zachowanie. W rzeczywistości utrwalamy zależność:

wystąpienie zachowania (w tym wypadku -agresji)

jest nagradzane

naszą UWAGĄ oraz LUBIANĄ AKTYWNOŚCIĄ

Rozładowanie towarzyszące agresji skutkuje uczuciem ulgi.



3

Dostarczanie sobie intensywnych bodźców/Modulacja nieprzyjemnych wrażeń czuciowych

(tzw. autostymulacja).

Każde ludzkie Z A C H O W A N I E jest związane z doznaniami zmysłowymi. Istnieje dość duża grupa zachowań których głównym celem jest dostarczenie odpowiedniej S T Y M U L A C J I. Najprostsze z nich to na np. huśtanie, gwizdanie, granie, śpiewanie, bębnienie... stukanie, uderzanie, klaskanie.

Dzięki agresji można dostarczyć sobie dużą dawkę mocnych fizycznych bodźców, oraz zaaplikować sobie potężny zastrzyk z endorfin i adrenaliny. Osoby które lubią mocne fizyczne interakcje będą wywoływać reakcje otoczenia poprzez prowokację której nie można zignorować,


Modulacja nieprzyjemnych wrażeń czuciowych

Strach lub lęk, złość (STRES) wiążą się z określonym stanem nieprzyjemnego pobudzenia, Agresja częściowo lub całkowicie rozładowuje napięcie.