Przerywanie

P r z e r y w a n i e polega na krótkotrwałym zatrzymywaniu różnych aktywności ucznia. Takie zatrzymanie wywołuje u niego lekki dyskomfort. Wykonuje się to wielokrotnie w ciągu dnia, I postępuje się tak przez kilka tygodni, aż do uzyskania adaptacji, czyli do momentu kiedy uczeń się przyzwyczai do przerywania dowolnej aktywności na sygnał* ze strony nauczyciela/rodzica/terapeuty. Co pewien okres sprawdza się czy reakcja dalej jest prawidłowa.

*Sygnał może mieć postać polecenia STOP, CZEKAJ, DOŚĆ,

może to być gest, ale często - zwłaszcza na początku nauki trzeba zatrzymać ruch ucznia własnymi rękoma.

Przerywamy w ten sposób różne aktywności - prawidłowe i nieprawidłowe. Nie tłumaczymy dlaczego ma się zatrzymać.

Najlepiej rozpocząć wprowadzanie tej techniki w chwili kiedy uczeń jest w dobrym nastroju, a aktywność w którą jest zaangażowany N I E jest rytualna, przymusowa lub bardzo przyjemna. Jeżeli to się uda, szybko wprowadzamy chwilowe zatrzymanie aktywności również do innych bardziej newralgicznych obszarów.

Celem tej tych działań jest uzyskanie prawie odruchowego i natychmiastowego zatrzymania aktywności ucznia. Przydatne to będzie w sytuacji kiedy uczeń zaatakuje lub jest bliski wyrządzenia komuś krzywdy.

Przydatne to jest również w innych sytuacjach. Część osób z autyzmem nie rozumie że niektóre aktywności mogą skończyć się dla nich niekorzystnie i nie zdają sobie sprawy z zagrożeń na które są narażone. Potrafią n.p. wbiec prosto pod nadjeżdżający samochód.

Głównym celem przerywania jest zwiększenie progu tolerancji na dyskomfort.


Potem, po powyższym treningu, przerywamy każde niebezpieczne zachowanie.

przerywamy większość nieprawidłowych zachowań.

niektórych zachowań nie przerywamy.


Których nie przerywamy?

  • tych na które nie mamy wpływu

  • tych które nie przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu dziecka

  • tych którymi dziecko chce wymusić naszą wyraźną fizyczną reakcję

  • "innych"...

gdy różnych nieprawidłowych zachowań jest jeszcze bardzo dużo,nie uda się ich wszystkich przerwać,wybieramy dwa lub trzy na których się skupiamy,a tych "innych" nie przerywamy