Znamy wiele małżeństw zawartych przez osoby niepełnosprawne umysłowo w stopniu lekkim, które to osoby z niewielką pomocą najbliższej rodziny bądź asystenta radzą sobie z podstawowymi zadaniami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa domowego i wychowywaniem dzieci. Zdajemy sobie sprawę że ktoś musi ich wspomagać w sytuacjach takich jak choroba, brak pracy, walka z uzależnieniem od alkoholu czy rozwiązywanie konfliktów domowych za pośrednictwem negocjacji (zamiast przemocy).
Wiemy też z doświadczenia że większość osób niepełnosprawnych intelektualnie nie jest w stanie prowadzić samodzielnego życia. Dlatego zwykle wychowujemy je do samotności.
Potrzeba fizycznej i psychicznej bliskości oraz popęd seksualny prowadzą osobę niepełnosprawną intelektualnie do działań impulsywnych. Możliwe i prawdopodobne są następujące scenariusze:
wykorzystanie seksualne osoby bardziej niepełnosprawnej intelektualnie przez osobę trochę sprawniejszą lub w pełni sprawną
współżycie za obopólną zgodą osób o podobnym stopniu niepełnosprawności bez brania pod uwagę konsekwencji własnych działań
ucieczki z domu i seks z przygodnymi partnerami
W związku z wymienionymi wyżej niebezpieczeństwami prowadzimy edukację i ćwiczenia praktyczne dotyczące poniższych tematów:
rodzina
utrzymanie i praca
obowiązki domowe
trening ekonomiczny
odpowiedzialność w kontaktach z innymi
pielęgnacja dziecka
karmienie
mycie
przewijanie
zabawa z dzieckiem
choroba dziecka
Niemniej jednak musimy pamiętać że u dorosłych osób niepełnosprawnych intelektualnie może stopniowo narastać poczucie odrzucenia, które czasami może przechodzić w stan apatii lub depresji.
Wewnątrz rodziny zapewniamy więc codzienną dawkę pozytywnych interakcji i aktywności podnoszących poczucie własnej wartości osoby niepełnosprawnej.