Przyjmuje się że
jest wypadkową wzajemnych wpływów
Autoagresja może być reakcją na Ś R O D O W I S K O pozbawione odpowiedniej stymulacji.
A) Osoby z najtrudniejszymi zachowaniami takimi jak agresja, autoagresja, gwałtowne niszczenie przedmiotów w otoczeniu czy publiczna ekspresja seksualna umieszczane są w specjalnym środowisku w izolacji od reszty społeczeństwa. Z różnych względów - czy to z powodu współwystępującej z nimi niepełnosprawności intelektualnej, czy z powodu braku możliwości zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa O T O C Z E N I E w którym przebywają staje się bardziej ubogie. Zaczyna brakować w nim odpowiedniej stymulacji. Wtedy zwiększa się ilość zachowań autostymulacyjnych, w tym również autoagresji o takim podłożu.
Szacujemy że w około
przypadków funkcją A U T O A G R E S J I jest dostarczenie sobie mocnych bodźców.
Sprawczość czyli wpływanie na środowisko.
To jedna z najważniejszych motywacji. Jesteśmy częścią tego środowiska. To nieprawda że osoba z autyzmem unika kontaktów społecznych. Są one dla niej niewyczerpanym źródłem wzmocnień. Niestety w wielu przypadkach to waśnie my wywołujemy i podtrzymujemy nieprawidłowe zachowania.
Środowisko społeczne odpowiada za
przypadków autoagresji
Środowisko może wpływać na motywację, która jest u źródeł nieprawidłowego zachowania. Długotrwałe niezaspokojenie jakiejś potrzeby biologicznej będzie zwiększało prawdopodobieństwo działań które mogą zmienić ten stan. Pełne zaspokojenie natomiast skutkowalo będzie zaprzestaniem działań w tym zakresie.
czyli niezaspokojenie podstawowych potrzeb... zmienia wartość wzmocnień.
wzmocnieniami wpływa na hamująco na zachowanie
dostępności/niedostępności wzmocnienia
różnych zachowań to czynnik wewnętrzny
czynniki zmieniające reaktywność np:
BÓL , swędzenie, senność, zmęczenie, hormony, leki
ILOŚĆ NIEPOWODZEŃ W DANYM DNIU...
zachowania
Czyli E F E K T działań
albo B R A K E F E K TU